Únor 2016

Mýtus o 2,5 l vody denně

26. února 2016 v 11:29 | Kačenka |  Moje malé rejpáníčko
Zima je pomalu za námi a jaro začíná vykukovat z nalitých pupenů kvetoucích stromů. Ještě asi dva měsíce a pak to začne - obvyklá masáž články ve všech časopisech o tom, jak máme pít 2,5 litrů vody denně a při zátěži ještě víc. Proč tuto pravdu-nepravdu usilovně šíří prodejci balené vody nebo "superzdravých" lahviček na pití, je celkem jasné. Proč nás s tím obtěžují nezávislá média a hlavně různé lifestylové magazíny, to už je na pováženou. Jedná se totiž o jeden z nejléle zakořeněných mýtů doslova v celém civilizovaném světě.

Sungazing aneb příroda se spletla

25. února 2016 v 14:03 | Kačenka |  Moje malé rejpáníčko
Jsou všude kolem nás. Na první pohled je nepoznáte, možná až na druhý, ale každopádně je odhalíte okamžitě, jakmile vám začnou něco vykládat o vašem zdraví. Na mysli mám rúzné hledače alternativ a zdravějších cest ve stravování, chování, odpočinku a přemýšlení. Jakkoliv s nimi ve vybraných případech souhlasím a sama se snažím žít svůj život tak trochu lépe, racionálně, je to právě racionalita, která řadě z nich chybí. Vzorovým příkladem je takzvaný Sungazing, přesvědčení a chcete-li i filozofie, která říká, že upřeným hleděním do slunečního kotouče výrazně zlepšíme fungování svého těla, načerpáme energii a někteří profíci dokonce zvládnou zcela přestat jíst.

Peklo jménem lepek

25. února 2016 v 12:14 | Kačenka |  Různá moudra
Zase jsem viděla v obchodě šunku, která se v popisku honosila odvážným tvrzením, že neobsahuje lepek. Moment. Šunka? Kam jsme se to vlastně dostali? Párky a šunka běžně obsahují mouku, na půlce jídel si můžete přečíst, že mohou obsahovat stopy buráků, cementové malty a ocelových hoblin? Mohou? Tak oni ani neví, jestli do toho ty buráky dali? A když se jednou udělá šunka z masa (hrůzo hrůz), hned se o tom musí psát? Ale všechno po pořádku.