Tak nám zase píchají jehly do sedaček

15. března 2016 v 13:45 | Kačenka |  Moje malé rejpáníčko
"Kačenko, honem si přečti mail, tohle je důležitý." A co byste řekli? Byl tam. Poplašný mail o tom, že narkomani naschvál zapichují do sedaček v tramvajích / autobusech / kinech jehly nakažené virem HIV nebo žloutenky se zlomyslnou zprávičkou na papírku. Byl/a jsi nakažena. Pár let od něj byl pokoj, ale vrací se jako bumerang.

Zpravidla se nad obsahem řetězových mailů nerozčiluju, protože na to bych je musela nejdřív přečíst. A tím, že je nečtu, nebo dokonce si poštu od největších spammerů filtruju rovnou do koše, mám docela klid. Co mě ale naprosto vykolejilo, byla bezbřehá zoufalost mé dobré kamarádky ze sauny, jejíž dcera se prý na něco napíchla v kině a i když tam nic nenašli, prý to určitě byla zmíněná jehla a pro ni se rozjel kolotoč nekonečných návštěv naprosto neschopných doktorů.

Opáčko - co tvrdí ten mail?

V Paříži se začaly objevovat nastražené jehly narkomanů nakažené nebezpečnými viry - zapíchnuté v sedadlech hromadné dopravy, ale i v automatech na nápoje, telefonních automatech a bankomatech. Kontrolní středisko chorob (v Paříži) zaznamenalo v poslední době mnoho podobných případů a podle všeho se začaly objevovat i v ČR.

A jak je to ve skutečnosti?

Není to ani dva roky, co jsem viděla televizní pořad, kde zástupce Policie České republiky konkrétně tento poplašný mail vyvracel. Je to dlouho a všechno si už nebudu pamatovat do puntíku, ale řeknu to vlastními slovy:
  • Policie České republiky nemá o podobném incidentu historicky jediný záznam, a to ani z dob federální historie, ani jeden záznam nemá ani Interpol. Toto se prostě nikdy nestalo.
  • Narkomani používají jednorázové stříkačky s velmi krátkou jehlou, tak zvané inzulinky, které fasují zadarmo. Takovou stříkačku už každý z nás někdy viděl pohozenou na ulici a to rozhodně není dobře. Z této stříkačky se ale nedá sundat jehla a tím, jak je krátká, se nedá zapíchnout do sedačky tak, aby vyčnívala ven.
  • Případy, kdy se o odhozené jehly lidé poranili na zahrádce nebo na pískovišti, skutečně existují a není jich málo. Není ale známý případ přenosu HIV nebo hepatitidy, neboť se jedná o viry, které na vzduchu okamžitě hynou.
  • Kontrolní středisko chorob neexistuje, ani v Paříži, ani kdekoliv jinde

stříkačka inzulinka

Takto vypadá injekční stříkačka "inzulínka", kterou narkomani, stejně jako cukrovkáři, běžně používají, a na jaké bohužel narazíme ve městech na těch nejméně dobrých místech (v parku, v pískovišti). Jehla se z nich nedá demontovat a nedá se zapíchnout do sedačky tak, aby čněla vzhůru. Případy nákazy v parku nebo na pískovišti nejsou zaznamenány. Fotografie: docplayer.cz

Závěrem?

Než se někdo iracionálně rozkřičí, že:
  • podporuji narkomany
  • zlehčuji riziko drogové závislosti
  • jsem odpůrce očkování proti žloutence
  • mě platí nadnárodní farmaceutické kartely
doporučuji mu nejdřív hluboký nádech a výdech a poté opětovné pozorné přečtení článku.
Napsala jsem pouze, že nemá smysl panikařit ze zločinného spiknutí narkomanů, protože je zcela vymyšlené. Pokud na zemi najdete použitou injekční stříkačku, máte možnost zavolat městskou policii (156), která stříkačku bezpečně sebere. Ale to jen na okraj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | Web | 1. září 2017 v 10:15 | Reagovat

Ano, když jsem jednou v hospodě začal s tím, že fáma o jehlách v sedačkách je nesmyslná, hned na mě křičeli: Ještě ty narkomany podporuj! Nenávist klíčí všude, blbostí podporovaná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama