Žijeme na ploché zemi?

20. května 2016 v 18:47 | Kačenka |  Moje malé rejpáníčko
Podívejte se z okna. Vidíte snad, že by byla Země kulatá? Takže není. A kdo má zájem na tom, abychom žili v omylu? Samozřejmě vláda, korporace, Zednáři, Ilumináti, Jeníček s Mařenkou a samozřejmě vesmírní ještěři, kteří nás čipují a proti kterým nás ubrání jen a pouze Aštar Šeran. Vlastně neubrání, protože přiletěl z vesmíru, který podle této teorie neexistuje.


Možná jste na to ještě nenarazili, možná jste nad tím mávli rukou, protože přece máte mnohem důležitější starosti. Ale vzhledem k tomu, že místo nějaké kloudné práce čtete blogové články, je docela možné, že už to víte. Existuje celkem vyhraněná skupina lidí převážně z USA, kteří tvrdí a v profesionálně natočených videích i dokazují, že Země je placatá, přesně jak popisují ranné středověké texty. A nutno podotknout, že nad některými argumenty se člověk musí krátce pozastavit, co kdyby nám opravdu všichni lhali?

Čemu věřit a čemu ne?

Věřit takzvaně vlastním očím je někdy celkem ošidné, ale je to nakonec ten nejpřesnější nástroj poznání, co máme. Ve světě kolem nás řadu věcí vidíme na vlastní oči (třeba můj manžel stojí kousek ode mě, takže asi opravdu MÁM manžela), ale pak jsou věci, kterým musíme VĚŘIT. Že existují bakterie, že proti nim zabírá penicilin, že existuje mikrovlnné záření v troubě. Ale ruku na srdce - kolik z vás osobně vidělo Severní ledový oceán? Věříte, že tam je? Jistě, učí se to ve škole a je to na každé mapě, ale co když vám oficiální místa cíleně lžou?

Vědci vzývaní a proklínaní. Věřit?

V pozadí našeho soudobého názoru na okolní svět je většinou několik století vědeckého výzkumu, v řadě případů i tisíce let. Rozvoj vědy vedl k rozvoji lidské společnosti k prosperitě a blahobytu ve starověku a znovu potom od renesance do dneška. Věda, to není jen abstraktní mávání křivulemi a dráty pod napětím, aby se měly děti co učit ve škole. Je to medicína, zemědělství, doprava, prakticky jakákoliv průmyslová výroba, telekomunikace. Všude kolem nás dochází k rozvoji díky soustavnému poznávání přírody, vesmíru a elementárních věd. Jen díky získanému blahobytu můžeme nyní význam vědy shazovat a urážet a díky jednomu z největších vynálezů dvacátého století - internetu - můžeme tvrdit, že je věda k ničemu.

Něco vidím, něco je pravděpodobné

Ve světě vynálezů, neviditelných energií a zrychlujícího se vývoje všeho nám toho pro jednoduché poznávání očima a hmatem moc nezbylo. Jako děti jsme si poznání ústy a neohrabanými prstíky na dospělost nešetřili, nebyl čas. Žijeme tak obklopení realitou, ze které nechápeme ani malý zlomek, ale spoléháme se na ty, kdo chápou. Proč? Co když nám lžou?

V mých povídkách si s představou alternativních vysvětlení reality hraju celkem často, protože mě to v jádru fascinuje. Koho ne. Pravda, od fascinace tajemnem může být krůček ke zpochybnění oficiálních výkladů. Víra v to, co vás od malička učí ve školách, se může v dospělosti zachvět před představou, že máte přece vlastní rozum a právo na to si udělat vlastní názor.

A tak se najdou skupinky lidí, kteří tvrdí, že je Země plochá, protože nevidí zakřivení. Že gravitace neexistuje, protože ji nevidí. Že 9. 11. 2001 byla práce CIA, protože vláda USA tvrdí opak (a to jako důkaz stačí, známe je). Že nebyli Američané na Měsíci, natož ve vesmíru. Co na to namítnout? Možná budete překvapeni, jak snadno smetou vaše argumenty ze stolu. Věř nevěř, slyšeli je už 1000 x a to by bylo, aby neměli připravenou odpověď. Naštěstí nám ke zdravému rozumu přispívá chápání pravděpodobností.

Jak se vyznat v časoprostoru?

Většina z nás to už na docenturu z kvantové mechaniky v životě nedotáhne, a kdo ano, zase bude jen těžko rozumět pokročilým tajům genetiky, paleontologie a geologického datování, a kdo přecejen, bude mu cizí ekonomika. Vždycky se najde něco, čemu jednotlivec nebude rozumět a bude muset věřit výkladům někoho jiného.

"Když vám někdo ve dvě ráno zabuší na dveře, tak to MŮŽE být britská královna Elizabeth II osobně. Ale s největší pravděpodobností nebude." - říká jeden nádherný citát, u kterého už nevím autora. Princip konspiračních teorií je založen na absolutním přesvědčení, že to je královna Elizabeth II, protože může.

Je pravděpodobnější, že jsou stovky tisíc lékařů po celém světě zapojené do komplotu a konspirace, jejichž cílem je v nás vyvolávat uměle nemoci, aby bylo co léčit? Nebo je pravděpodobnější, že se bojíte něčeho, čemu nerozumíte (očkování)?

Věříte tomu, že USA zfixlovaly cestu na Měsíc v době, kdy byly se Sovětským svazem ve studené válce a kdy své vesmírné programy navzájem podrobně sledovaly sítí špionů? Že by si SSSR nechal utéct epochální šanci americké zlosyny veřejně potupit v médiích předložením důkazů? Nebo jsou zastánci konspirace naprosto krátkozrací?

Věříte, že všichni, kdo mohou plochost nebo kulatost Zeměkoule exaktně vyvrátit nebo dokázat, jsou podplacení, aby vám lhali? Nebo je to prostě příliš krkolomné?

To jsou ty pravděpodobnosti. Velikost spiknutí, které by drželo celý svět v omylu a pod kontrolou doktríny, by musela být tak gigantická, že není pravděpodobná.

... a na závěr dvě pěkná videa. *Videa mi nějak nejdou vložit, nevím, co se děje. Zkusím to opravit.


Velmi přesvědčivé video o tom, že jsme všichni ovce. Zdroj: scrawny2brawny


Velmi přesvědčivé video o tom, že je s vaší hlavou všechno v pořádku. Zdroj: Vsauce

A teď otázka do diskuse pod článkem: Myslíte si, že si z nás konspirátoři prostě dělají prdel? Nebo tomu skutečně věří?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. května 2016 v 19:44 | Reagovat

Lidi jsou schopní věřit všemu :)

2 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 20. května 2016 v 20:03 | Reagovat

Zajímavé....On si člověk asi nedřív říká...a co kdyby třeba, pak popustí uzdu fantazii a začne domýšlet...nakonec tomu začne sám věřit na sto procent... :-D

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 20. května 2016 v 22:03 | Reagovat

I kdyby se člověk vzdal veškeré techniky a nechtěl s ní mít nic společného - stejně s ní mít přece jen kousíček společného bude...dnes je celej svět propojenej, až mě to někdy děsí...moc pěkný článek.

4 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 21. května 2016 v 9:50 | Reagovat

Galileo povedal "a predsa sa točí!".

Precestoval som ju (zem) krížom-krážom a vždy bola plochá! Nespadol som, nezgúľal sa z nej. Tak volám s Galileom: "A predsa je plochá!" :-D

5 Kačenka Kačenka | E-mail | Web | 21. května 2016 v 11:16 | Reagovat

Vážně mě na celé věci zaráží ta vehemence, s jakou ti amíci razí takovou blbost. Nedovedu poznat, jestli to skutečně myslí vážně, nebo je to brilantní trollení.

6 Ladypilgrim Ladypilgrim | Web | 30. května 2016 v 12:59 | Reagovat

;-) Od února jsem četla Terryho Pratcheta Koule a Věda na Zeměploše..

hlavně Koule mi dala zabrat. Protože vysvětlovala všechen ten vznik planet a života na něj..víru a ideologii...Potvrzovalo to moje poznání..však mnohé je jen víra, jak sama říkáš...mnoho věcí se dá ověřit, že si na to sáhnu ...olíznu...ale vše je vlastně hodnocení jedince, který má své prožitky a také svá poznání...prorokové ..slyší...vidí...zprostředkují...z určitého pohledu jsou to blázni...schizofrenici..a z jiného svatí...tak to prostě je...díky za tvé články...líbí se mi :-) a těším se na další♥

7 Kačenka Kačenka | E-mail | Web | 30. května 2016 v 14:49 | Reagovat

[6]: Ahoj, nedá mi to a občas se hádám s lidmi, co vědu zavrhují a viní vědce ze lhaní a konspirace. Říci, že máme každý nějakou víru - že někdo v Boha a někdo ve Vědu - není úplně přesné. Naopak je to zavádějící. Víra v Boha bádání vylučuje. Nebádej a věř. Přijmout racionální vědecké vysvětlení světa znamená krok za krokem pochopit a ztotožnit se s vědeckými teoriemi a jejich důkazy, až k hranici, která je pro každého z nás individuální, a za kterou už prostě nechápe. Já se třeba plácám v kvantové fyzice, tam už z vysvětlení nic nechápu a můžu jenom "věřit".

8 nar.soc. nar.soc. | 28. května 2017 v 15:53 | Reagovat

Jsem zde poprvé.
Téma je země kulatá nebo placatá je jen pro skutečné blbečky. Každý se o tom může přesvědčit. Jak?
V létě v podvečer za bezvětří, když je dobrá dohlednost si může vlézt do rozlehlého rybníka ( hladina musí být klidná, jako olejem politá. Na vzdálenost 500m k protějšímu břehu a při ponoření do výše očí není vidět pobřežní čára, ale povrch několik cm výše na vodou. Kdo to chce přesně, může si dát do trubky baterku a tu umístit na vyhlídnutém břehu těsně nad vodu. Přímé světlo neuvidí, dík zakřivení Země, přestože gravitace zakřivuje i průběh světla ovšem jen ve zlomcích milimetru. Zakřivení na 500m činí několik centimetrů. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama